12. Festiwal Nauki w Krakowie

Strona główna Festiwalu Nauki

12 Festiwal Nauki odbył się w dniach 9-12 maja 2012 roku w Krakowie. Tegoroczne hasło to: teoria - poznanie - doświadczenie. Głównym koordynatorem Festiwalu był Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Centrum wydarzeń w postaci Festynu Nauki zlokalizowane było tradycyjnie na płycie Rynku Głównego w Krakowie oraz na terenie Collegium Medium UJ, przy ul. Św. Anny 12.

Instytut Fizyki Jądrowej PAN przygotował kilka interaktywnych pokazów dotyczących Mikroskopii Sił Atomowych, Magnetycznego Rezonansu, Terapii hadronowej oraz fizyki kryształów - pokazy te były usytuowane w namiocie nr 25 na Rynku Głównym.
W sąsiednim namiocie Nr 26 uczestnicy mogli zapoznać się z tajnikami eksperymentów prowadzonych w CERN-ie na Wielkim Zderzaczu Hadronów - ATLAS, LHCb, ALICE, dowiedzieć się czegoś więcej na temat cząstek Higgsa, antymaterii, plazmy kwarkowo-gluonowej.
Dodatkową atrakcją było bezpośrednie połączenie "na żywo" z pokojem kontrolnym eksperymentu ATLAS, gdzie polscy naukowcy i inżynierowie pracujący w CERN-ie zdalnie oprowadzali krakowską publiczność po cernowskim laboratorium, opowiadali o tajnikach działania Wielkiego Zderzacza Hadronów i eksperymentów.

Codziennie były cztery półgodzinne połączenia na żywo, a w piątek 11 maja dodatkowo jedna dłuższa, półtoragodzinna sesja, która została zarejestrowana i jest dostępna na stronie WWW.
W trakcie tego połączenia uczestnicy międzynarodowej konferencji RECFA, z Dyrektorem Generalnym CERN prof. Rolfem Heuerem, Dyrektorem Naukowym CERN prof. Sergio Bertoluccim oraz Dyrektorem IFJ PAN prof. Markiem Jeżabkiem odwiedzili namiot IFJ.

Wizyta Dyrektora CERN w namiocie IFJ

Galeria zdjęć

Zdjęcia z wizyty uczestników Konferencji RECFA w namiocie IFJ oraz z transmisji z pokoju kontrolnego eksperymentu ATLAS

Pozostałe zdjęcia

Link do strony z zapisem transmisji z pokoju kontrolnego eksperymentu ATLAS (1.5 h)

Plakaty prezentowane w namiocie 26