Eksperyment łańcuchowy

1 czerwca 2013 w Parku Jordana odbyły się pokazy finału konkursu: Eksperyment Łańcuchowy.

Konkurs "Eksperyment łańcuchowy" od 8 lat działa w Słowenii, co roku angażując ponad 50 drużyn z tego 2-milionowego kraju. Polską edycję konkursu organizują: Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie.

Główną ideą konkursu jest zaprojektowanie i zbudowanie urządzenia, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk i praw fizycznych przetransportuje metalową kulkę z jednego swojego końca na drugi. Podczas otwartego dla publiczności finału, który odbył się 1 czerwca 2013 roku w Krakowie, wszystkie urządzenia zostały połączone w jeden, kilkakrotnie uruchamiany łańcuch - wszyscy razem przeprowadzili "Eksperyment łańcuchowy". Gigantyczne przedsięwzięcie, które było uruchamiane od godz. 11 do 14.30 co pół godziny. To dopiero było widowisko!

Prace były oceniane w trzech głównych kategoriach, biorąc pod uwagę: liczbę wykorzystanych zjawisk fizycznych wraz z umiejętnością ich wyjaśnienia, niezawodność urządzenia oraz kreatywność i estetykę wykonania. W każdej kategorii wiekowej przyznane zostały nagrody, dodatkowych zwycięzców wybrała także publiczność.

Instytut Fizyki Jądrowej PAN wsparł to przedsięwzięcie fundując główną nagrodę dla zwycięskiego zespołu w kategorii licealistów i studentów. Nagrodę wręczył Profesor Adam Maj z-ca Dyrektora d/s Naukowych.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo klikając na link poniżej:
http://www.lancuch.if.uj.edu.pl/

Galeria zdjęć

Zobacz film