Guido Altarelli honorowym profesorem IFJ PAN

Guido Altarelli

Guido Altarelli

wybitny fizyk - teoretyk. Urodzony w 1941 r. w Rzymie (Włochy). Stopień doktora fizyki uzyskał w 1965 r. na Uniwersytecie we Florencji. Kolejne miejsce jego kariery naukowej to Nowy Jork (USA): najpierw Uniwersytet Nowojorski (1968-69), a następnie Uniwersytet Rockefellera (1969-70). Powraca do Włoch w 1970 r. Zostaje zatrudniony na Uniwersytecie "La Sapienza" w Rzymie (1970-92). Tamże uzyskuje stanowisko profesora zwyczajnego fizyki teoretycznej w roku 1980. W 1992 r. przenosi się na nowo założony Uniwersytet Rzymski III ("Roma Tre").

Od 1987 do 2006 r. pracował w CERN, w oddziale teorii. Kierował tym oddziałem przez 2. kadencje, w latach 2000-2004. Jako profesor-emeryt nadal pozostaje jednym z najbardziej znanych i cenionych uczonych tej instytucji. Był członkiem komitetów doradczych wielu czołowych laboratoriów świata, w tym DESY i CERN. Od 2004 r. jest członkiem Scientific Advisory Board w IFJ PAN.

Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych. Jego najważniejsze prace dotyczą badania cząstek i oddziaływań fundamentalnych. Jest autorem klasycznych prac teoretycznych na temat modelu standardowego kwarków i leptonów oraz jego przewidywań. Podstawowe równanie ewolucji rozkładów partonów, uzyskane w ramach chromodynamiki kwantowej, nazwane zostało od nazwisk odkrywców równaniem Altarellego-Parisiego.

Na mocy uchwały Rady Naukowej IFJ PAN z dnia 11 marca 2013 r. prof. Guido Altarelli otrzymał tytuł Honorowego Profesora Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN.

Program uroczystości

16 września 2013, godz. 11:00, Aula IFJ PAN

 • Otwarcie uroczystości
  Prof. Marek Jeżabek, Dyrektor IFJ PAN
 • Wygłoszenie laudacji
  Prof. Maciej Skrzypek
 • Informacja o postępowaniu i odczytanie uchwały Rady Naukowej IFJ PAN
  Prof. Antoni Szczurek, przew. Rady Naukowej
 • Wręczenie dyplomu
 • Referat Laureata
  Prof. Guido Altarelli
 • Poczęstunek

Galeria zdjęć