Polish Media Days w CERNie - 26-27 listopada 2013

Oficjalna wizyta polskich dziennikarzy w CERN w ramach LS1 National Media Visits, w dniach 26-27 listopada 2013 r.

W okresie długiego przestoju Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) w celu modernizacji (ang. Long Shutdown 1, LS1), Europejskie Centrum Badań Jądrowych (CERN) pod Genewą zaproponowało wszystkim swoim krajom członkowskim możliwość zorganizowania specjalnej wizyty mediów narodowych. Okazja to dosyć szczególna, albowiem w prawie dwuletnim okresie modernizacji kompleksu akceleratorowego każdy z 20-tu krajów członkowskich otrzymał tylko jedno tego typu zaproszenie. Po ponownym uruchomieniu LHC, podziemia kryjące instalacje eksperymentalne zostaną ponownie zamknięte na wiele lat.

W dniach 26-27 listopada b.r. CERN odwiedziła grupa trzynastu polskich dziennikarzy, w tym ekipy TVP i TVN, dziennikarze Polskiego Radia, PAP, oraz tygodników i periodyków popularnonaukowych. Wizyta dała nie tylko okazję zobaczenia unikalnej infrastruktury CERN, która posłużyła największemu w ostatnich latach odkryciu naukowemu - obserwacji bozonu Higgsa, ale również spotkania z ludźmi stojącymi za tą fascynującą dziedziną nauki. W szczególności dziennikarze mogli porozmawiać z dyrektorem generalnym CERN prof. Rolfem Heuer'em, przewodniczącą Rady CERN prof. Agnieszką Zalewską oraz licznymi przedstawicielami polskiego środowiska naukowego w CERN. W ramach programu wizyty, dziennikarze mieli sposobność zobaczenia największych współczesnych eksperymentów fizyki cząstek (ATLAS, CMS, ALICE i LHCb), wejścia do tunelu LHC i zobaczenia z bliska sekcji akceleratora, oraz zwiedzenia centrum komputerowego CERN – jednego z największych tego typu naukowych centrów obliczeniowych na świecie. Narzucone ramy czasowe wizyty uniemożliwiły zobaczenia choćby wszystkich eksperymentów ze znaczącym udziałem polskich grup, niemniej dziennikarze uzyskali możliwie szeroką informację o polskim zaangażowaniu zarówno naukowym jak i inżynieryjno-technicznym w badaniach prowadzonych w CERN.

Organizatorzy, polski przedstawiciel w EPPCN oraz Biuro Prasowe CERN, z przyjemnością przyjęli bardzo pozytywne reakcje wszystkich uczestników wizyty. Daje to nadzieję na powstanie wielu dobrych publikacji propagujących CERN i badania podstawowe w ogóle, oraz kontynuację współpracy w przyszłości.

dr hab. Paweł Brückman de Renstrom