Dni eksperymentu AMS w CERN

AMS Days at CERN - The Future of Cosmic Ray Physics and Latest Results

W dniach 15-17 kwietnia b.r. w CERN spotkają się wiodący teoretycy i fizycy eksperymentalni z całego świata zajmujący się badaniem promieniowania kosmicznego. Spotkanie organizowane jest przez prof. Samuela Tinga, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 1976 roku i kierownika zespołu badawczego eksperymentu AMS znajdującego się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na orbicie okołoziemskiej.

Spotkanie posłuży wymianie najnowszych obserwacji i dyskusji implikacji teoretycznych opublikowanych niedawno oraz przygotowywanych do publikacji wyników, w szczególności dotyczących poszukiwania tzw. ciemnej materii kosmicznej.

Całość będzie retransmitowana w sieci (webcast). W ramach sympozjum, będzie można wysłuchać dwóch wykładów publicznych ważnych przedstawicieli NASA (Wednesday, 15 April and Thursday, 16 April).

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: https://indico.cern.ch/event/381134/.

Eksperyment kosmiczny AMS prezentuje swoje najnowsze wyniki

Najnowsze wyniki dotyczą zmierzonych przez AMS strumieni protonów i helu oraz stosunku występowania protonów i antyprotonów w wysokoenergetycznym promieniowaniu kosmicznym. Uzyskane wyniki nie mogą być wytłumaczone poprzez istniejące modele teoretyczne i wskazują na nieznane dotąd źródła oraz mechanizmy przenoszenia wysokoenergetycznego promieniowania kosmicznego. Najnowsze wyniki AMS są w zgodzie z hipotezą zderzeń ciemnej materii kosmicznej.

„Te, na razie niewyjaśnione, wyniki są niezwykle stymulujące dla społeczności fizyków, czy to teoretyków czy eksperymentatorów. Oznaczają, że możemy być o krok od nowego odkrycia nowej tajemnicy”, powiedział Dyrektor Generalny CERN, Rolf Heuer.

Oryginalny komunikat oraz więcej szczegółów można znaleźć na stronie: http://home.web.cern.ch