Triki fizyki

Triki fizyki

Dr Michał Krupiński podczas pokazu w Auli IFJ PAN, Małopolska Noc Naukowców 2014, fot. Stanisław Kwieciński

Wydarzenie: pokazy „Triki fizyki”

Pokaz eksperymentów fizycznych ukazujących niezwykłe i często niespodziewane przejawy praw fizyki. Jak zrobić ogniste tornado? Czy mikrofalówka jest groźna? Co to jest plazma i jak ją wytworzyć? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarczą eksperymenty wykonywane wspólnie z publicznością. Przekonasz się również, że fizyka może być fascynującą i nietypową rozrywką. Będzie się działo!

Termin: 23-24 września 2015 o godzinie 13:00

Miejsce: Aula Instytutu Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie

Prowadzący: dr inż. Michał Krupiński, mgr inż. Piotr Konieczny

dr inż. Michał Krupiński
Fizyk. Popularyzator nauki. Laureat wyróżnienia specjalnego w konkursie “Popularyzator Nauki 2013” organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Polską Agencją Prasową oraz trzeciego miejsca w FameLab 2012. Współtwórca oswajającej fizykę strony fiztaszki.pl i jeden z organizatorów Naukowych Szortów. Wykładowca Uniwersytetu Dzieci. Od kilku lat współpracuje także z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci, dla którego prowadzi warsztaty skierowane do młodych pasjonatów nauki. W swojej działalności popularyzatorskiej skupia się głównie na pokazywaniu, że fizyka, z którą spotykamy się na co dzień jest niebanalna, arcyciekawa, i warta uwagi. Podczas swoich spotkań, referatów i pokazów, skupiających dziesiątki i setki słuchaczy, przekonuje, że każdy z nas łatwo może stać się fizykiem eksperymentatorem, nie mając dostępu do drogich i skomplikowanych laboratoriów. W pracy badawczej zajmuje się m.in. fizyką cienkich warstw i nanostruktur magnetycznych. Obecnie zajmuje się nowoczesnymi materiałami do zapisu magnetycznego nowej generacji w IFJ PAN.

mgr inż. Piotr Konieczny
Fizyk. Doktorant w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN. W pracy badawczej zajmuje się magnetyzmem molekularnym, szukając nowych związków o nietypowych własnościach magnetycznych. Pracę naukową z powodzeniem uzupełnia działalnością popularyzującą naukę. Wykładowca Uniwersytetu Dzieci. Autor pokazów fizycznych dla młodzieży i dorosłych. Laureat nagrody publiczności i nagrody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Famelab 2013.

Szanowni Goście: Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych