Polscy naukowcy z CERN obserwują rozpraszanie światła na świetle

Fizycy eksperymentu ATLAS pracującego na Wielkim Zderzaczu Hadronów (ang. Large Hadron Collider – LHC) w CERN zaobserwowali, po raz pierwszy na świecie, rozpraszanie światła na świetle, bardzo rzadki proces polegający na oddziaływaniu dwóch fotonów, czyli cząstek elementarnych światła. Opublikowany dzisiaj w prestiżowym czasopiśmie Nature Physics wynik potwierdza jedno z najstarszych przewidywań elektrodynamiki kwantowej (ang. QED).

Odkrycia dokonał zespół w skład którego wchodzą badacze z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH (WFiIS AGH), fizycy z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie (IFJ PAN), oraz naukowcy z Niemiec pracujący w ośrodku badawczym DESY w Hamburgu i Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji. Dużą rolę w przygotowaniach do eksperymentu odegrali również teoretycy, m.in. z IFJ PAN, którzy wyszli z pomysłem przeprowadzenia pomiaru na Wielkim Zderzaczu Hadronów.

"To przełomowy wynik", mówi Dan Tovey, koordynator fizyki Eksperymentu ATLAS. "Takie zjawisko jest niemożliwe w ramach klasycznej elektrodynamiki, dlatego ten wynik stanowi fenomenalny test naszego zrozumienia QED, czyli kwantowej teorii elektromagnetyzmu".

Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie AGH:
http://www.agh.edu.pl/info/article/naukowcy-z-agh-dokonali-pierwszej-obserwacji-rozpraszania-swiatla-na-swietle-w-eksperymencie-atlas-n/.

Oryginalny komunikat prasowy CERN dostępny jest na stronie:
http://press.cern/update/2017/08/atlas-sees-first-direct-evidence-light-light-scattering-high-energy.

Publikacja Nature dostępna jest na stronie:
http://arxiv.org/abs/1702.01625.