Prestiżowe stypendium "Diamentowy grant" dla mgr inż. Pauli Erland

Z przyjemnością informujemy o dużym sukcesie Pani Pauli Erland, obecnie doktorantki pracującej w Zakładzie Eksperymentu ATLAS IFJ PAN.
Pani Erland otrzymała prestiżowe stypendium "Diamentowy Grant" przyznawane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wybitnym studentom na realizowanie badań, które otworzą im drogę do kariery naukowej. Nasza doktorantka znalazła się w gronie 83 laureatów VI edycji konkursu. Nagrody zostały wręczone w ubiegłą środę, 15 listopada 2017, przez wicepremiera Jarosława Gowina.

Więcej szczegółów można znaleźć pod adresem:
http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/juz-ponad-500-laureatow-diamentowego-grantu.html
http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/16-mln-dla-najlepszych-diamentowy-grant-2017.html

Projekt Pani Pauli Erland zatytułowany "Badanie właściwości ekskluzywnej produkcji dżetów na podstawie danych zebranych przez detektor ATLAS" jest prowadzony pod opieką prof. dr. hab. Janusza Chwastowskiego oraz dr. Macieja Trzebińskiego Skupia się on na analizie procesu ekskluzywnej produkcji dżetów w szerokim zakresie pędów poprzecznych: od 20 do ok. 250 GeV. W ramach projektu planowany jest pomiar podstawowych charakterystyk tego procesu jak przekrój czynny czy też rozkładów kinematycznych. Ponadto, badanie ekskluzywnej produkcji dżetów pozwoli na pomiar gluonowej struktury protonu oraz na lepsze zrozumienie innych procesów, w których występuje wymiana bezkolorowa (np. ekskluzywnej produkcji bozonu Higgsa). Otrzymane wyniki zostaną wykorzystane do weryfikacji przewidywań teoretycznych oraz justowania i ulepszenia generatorów Monte Carlo. Pozwolą również na uzyskanie dokładniejszych przewidywań dla pozostałych procesów ekskluzywnej produkcji.