Nagrody dla wynalazków opracowanych w IFJ PAN

W dniach 15-17 października reprezentanci naszego instytutu wzięli udział w Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2018, odbywającej się na Politechnice Warszawskiej, gdzie prezentowali dwa nowatorskie rozwiązania opracowane w Zakładzie Materiałów Magnetycznych i Nanostruktur kierowanym przez dr hab. Martę Wolny-Marszałek.

Jednym z nich były cienkowarstwowe giętkie czujniki pola magnetycznego. Ich specjalna budowa sprawia, że mogą być przyklejone do dowolnej zakrzywionej powierzchni oraz wielokrotnie wyginane. To czyni je szczególnie przydatnymi do diagnostyki oraz sterowania napędów elektromagnetycznych, w których ograniczona przestrzeń wewnątrz urządzeń uniemożliwia zastosowanie klasycznych mierników pola magnetycznego. Drugim prezentowanym wynalazkiem były automatyczne przesłony do specjalnych zastosowań w ultra wysokiej próżni. Podstawową zaletą urządzenia jest możliwość przełączania przesłony bardzo krótkimi impulsami prądu, co czyni ją niezwykle energooszczędną. Dodatkowo jest wyposażona w system kontroli położenia bez konieczności mocowania dodatkowych elementów bądź czujników, co jest szczególnie istotne w warunkach ultra wysokiej próżni.

Prezentowane czujniki i urządzenia zostały docenione przez Jury, które przyznało za nie najwyższe nagrody – medale platynowy i złoty. Dodatkowo uzyskały szczególne uznanie naukowców z Chorwacji, którzy wyróżnili je nagrodą specjalną Chorwackiego Stowarzyszenia Wynalazców. Prezentowane rozwiązania powstały w ramach projektu LIDER pt. „Zintegrowane giętkie czujniki pola magnetycznego i deformacji”, którego kierownikiem jest dr Yevhen Zabila. W skład zespołu projektowego wchodzą: dr inż. Michał Krupiński, dr Arkadiusz Zarzycki, dr inż. Marcin Perzanowski, dr Alexey Maximenko, Piotr Horeglad, Piotr Strączek oraz Stanisław Maranda.

Kontakt:
dr Yevhen Zabila
Zakład Materiałów Magnetycznych i Nanostruktur
Instytut Fizyki Jądrowej PAN
e-mail: Yevhen.Zabila@ifj.edu.pl
tel: 12 662 8244

Medal i dyplom IWIS 2018 Giętkie czujniki pola magnetycznego

Platynowy medal zdobyty na wystawie IWIS 2018 za giętkie czujniki pola magnetycznego (obok).