„Superconductivity & Particle AcceleratorS” (SPAS 2024)

W dniach 21-24 października 2024 r. w Instytucie Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk odbyła się kolejna, piąta już edycja konferencji „Superconductivity & Particle AcceleratorS” (SPAS 2024), która zgromadziła naukowców i ekspertów z dziedziny nadprzewodnictwa, akceleratorów cząstek i fuzji termojądrowej. Tematy poruszane podczas konferencji mają istotne znaczenie dla rozwoju nauki oraz ogromne znaczenie praktyczne w zakresie zastosowań różnych dziedzinach życia, głównie w medycynie, energetyce i przemyśle.

Tematyka konferencji koncentruje się na badaniach stosowanych w zakresie nadprzewodnictwa i nauk pokrewnych. Obszarem szczególnego zainteresowania jest technologia akceleratorów. Akceleratory cząstek to kluczowe narzędzia w badaniach nad fundamentalnymi prawami rządzącymi mikroświatem jak również coraz częściej kluczowe narzędzia w medycynie i przemyśle. Projekty takie jak Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) czy Europejskie Źródło Spallacyjne (ESS) pokazują, jak ważne jest międzynarodowe współdziałanie w tej dziedzinie. Budowa jeszcze bardziej zaawansowanych urządzeń, takich jak Przyszły Zderzacz Kołowy (Future Circular Collider, FCC) czy elektrownie termojądrowe (np. DEMO) wymaga ciągłego rozwoju i współpracy w wielu obszarach nauki i technologii. Nadprzewodnictwo jest kluczowe dla wielu z tych zastosowań, od akceleratorów i reaktorów fuzyjnych po medycynę i energetykę.

Tegoroczna edycja konferencji odbyła się w formie hybrydowej, co umożliwiło udział ponad 70 osób, w większości stacjonarnie. Uczestnicy zaprezentowali łącznie 33 referaty oraz 15 posterów, zgrupowane w następujące sesje tematyczne:

  • Wielkie projekty naukowe,
  • Wielkoskalowe akceleratory cząstek,
  • Kriogenika w zastosowaniach dla fuzji termojądrowej i magnesów wysokopolowych,
  • Zastosowanie nadprzewodników w fuzji termojądrowej,
  • Materiały i technologie nadprzewodnikowe.

Konferencja stanowiła również forum sprzyjające ożywionym dyskusjom naukowym i nawiązywaniu współpracy.

Zapraszamy do udziału w następnej edycji konferencji „Superconductivity & Particle AcceleratorS” (SPAS) już za dwa lata, w październiku 2026 roku.

Superconductivity & Particle AcceleratorS (SPAS 2024)