Wspólna przestrzeń dla nauki – Sympozjum Interdyscyplinarnego Centrum Nauk Fizycznych, Chemicznych, Medycznych i Biologicznych

W piątek, 16 maja 2025 roku, Instytut Fizyki Jądrowej PAN stał się miejscem spotkania naukowców z wielu dziedzin – uczestników Sympozjum Interdyscyplinarnego Centrum Nauk Fizycznych, Chemicznych, Medycznych i Biologicznych (ICNFCMB), którzy wspólnie poszukiwali nowych pól do współpracy badawczej i integracji środowisk naukowych.

Sympozjum otworzył prof. dr hab. Tadeusz Lesiak, Przewodniczący ICNFCMB i Dyrektor IFJ PAN, który przybliżył cele spotkania – nawiązywanie dialogu między przedstawicielami różnych dziedzin nauki – fizyki, chemii, biologii i medycyny – umożliwiającego identyfikację tematów, w których możliwe jest prowadzenie wspólnych działań badawczych. Sympozjum było okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń, a także inspiracją do tworzenia nowych inicjatyw, które przekraczają tradycyjne granice dyscyplin.

Następnie głos zabrali przedstawiciele i naukowcy z następujących instytucji:

  • Instytut Botaniki im. Władysława Szafera PAN
  • Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja PAN
  • Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego PAN
  • Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN
  • Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN
  • Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy, Oddział w Krakowie

Interdyscyplinarne Centrum Nauk Fizycznych, Chemicznych i Medycznych powstało w 2011 roku z myślą o tworzeniu trwałych struktur współpracy pomiędzy trzema instytutami naukowymi. Od tego czasu dołączyły do nas kolejne trzy instytucje. Ten rozwój organizacyjny, a także toczone podczas Sympozjum dyskusje pokazują, jak ważną misją Centrum jest zapewnianie platformy wymiany wiedzy między różnymi dziedzinami w rozwiązywaniu złożonych problemów badawczych.

Więcej informacji o działalności Centrum można znaleźć na stronie: https://icnfcm.ifj.edu.pl.

Sympozjum Interdyscyplinarnego Centrum Nauk Fizycznych, Chemicznych, Medycznych i Biologicznych