Polska Mapa Infrastruktury Badawczej (PMIB) skupia infrastruktury o najwyższym potencjale doskonałości naukowej, konsolidujące potencjał badawczy w dziedzinach istotnych dla rozwoju nauki oraz kraju.
Od 4 czerwca do 8 lipca 2019 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowadziło nabór wniosków o wpisanie strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. Zatwierdzona przez MNiSW lista projektów obejmuje 70 infrastruktur, z tego 65 na podstawie pozytywnej rekomendacji właściwego zespołu doradczego oraz 5 wyłącznie w związku z istniejącymi zobowiązaniami międzynarodowymi rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Infrastruktury zostały podzielone, wzorem klasyfikacji stosowanej przez Europejskie Forum Strategii ds. Infrastruktur Badawczych, według sześciu obszarów badań: nauki techniczne i energetyka, nauki o Ziemi i środowisku, nauki biologiczno-medyczne i rolnicze, nauki fizyczne i inżynieryjne, nauki społeczne i humanistyczne oraz cyfrowe infrastruktury badawcze.
Na liście strategicznych infrastruktur znalazły się projekty koordynowane przez IFJ PAN, związane z:
IFJ PAN współuczestniczy także w realizacji następujących projektów z PMIB związanych z polskim wkładem w projekty międzynarodowe z mapy drogowej ESFRI:
oraz w innych projektach z PMIB: