Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek - CERN obchodzi w tym roku 70-lecie swojego powstania (1954 r.).
CERN powstał niecałe dziesięć lat po zakończeniu II Wojny Światowej w celu odrodzenia nauki na najwyższym światowym poziomie po pożodze wojny jaka dotknęła Europę. W krótkim czasie CERN stał się światowym liderem w dziedzinie badań podstawowych odnosząc spektakularne sukcesy tak na polu naukowym jak i jako centrum doskonałości, kształcenia kadr naukowo-technicznych i transferu technologii, ale również jako wzorzec prowadzenia badań naukowych dla pokoju, z poszanowaniem różnorodności narodowej oraz odmienności kultur i religii. Pośród licznych przełomów jakie dokonały się w CERN warto wspomnieć choćby odkrycie słynnej cząstki Higgsa w 2012 roku, ale również opracowanie i nieodpłatne udostępnienie ludzkości protokołu www, bez którego już nie wyobrażamy sobie współczesnego świata.
Polscy naukowcy byli obecni w CERN już od końca lat 50-tych, a w 1964 roku Polska, jako jedyny kraj tzw. bloku wschodniego, uzyskała status członka obserwatora w Radzie CERN. W 1991 r. stała się 16-tym członkiem Organizacji i od tego czasu jesteśmy pełnoprawnym współgospodarzem największego na świecie laboratorium badań podstawowych w dziedzinie fizyki.
Z okazji okrągłego jubileuszu w Polsce gości wielka wystawa "Accelerating Science" poświęcona laboratorium CERN. Multimedialna ekspozycja przeniesie zwiedzających w fascynujący świat fizyki cząstek elementarnych. Na interaktywnych stanowiskach obejrzycie filmy i animacje prezentujące historię Wszechświata, najmniejsze cegiełki budujące wszystko co nas otacza i największe na świecie eksperymenty fizyki cząstek. Jest też gabinet fizyki teoretycznej i kącik dla dzieci.
Kalendarz wystawy
Materiały towarzyszące
70 lat CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych)
GovTech
GIGANAUKA W CERN - Czy doszliśmy do kresu fizyki? - Film Dokumentalny
Nauka. To Lubię
To w CERN stworzono pierwszą na świecie fabrykę antymaterii dla celów badawczych. Antymateria z CERN ma nam pomóc miedzy innymi w odkryciu tajemnicy czarnej energii i czarnej materii, które odpowiadają za, bagatela, 95% naszego wszechświata. A my wciąż nic o nich nie wiemy. Dziś chcę opowiedzieć Wam więcej o tym niezwykłym i fascynującym miejscu.
Największy crash-test w historii ludzkości | #misjaCERN
Uwaga! Naukowy Bełkot
Kim jesteśmy? Dlaczego tacy jesteśmy? Dlaczego wszechświat jest jaki jest? Nauka bez dwóch zdań ma przed sobą mnóstwo trudnych pytań, ale te z całą pewnością należą do najtrudniejszych. Dlatego miejsca w których poszukuje się odpowiedzi na nie są tak bardzo oszałamiające. Laboratorium CERN bez dwóch zdań się do nich zalicza. I bez wątpienia jego dumą jest Wielki Zderzacz Hadronów. LHC. Być może najpopularniejsze narzędzie badawcze na świecie...
CERN - A co tam robią naukowcy?
Projekt „Fizyka kluczem do zrozumienia świata” edycja 2
Zapraszamy Was do obejrzenia krótkiego filmu o CERN. Pani dr hab. Anna Kaczmarska opowie Wam czym zajmują się naukowcy w CERNie.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
KRAKÓW
Galeria
Plakat [pobierz PDF]