Z głębokim smutkiem informujemy, że w dniu 2 września 2024 roku zmarł
wieloletni pracownik Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.
Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Dyrekcja Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie
Pracownicy Oddziału Fizyki Materii Skondensowanej
Msza Święta i uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 10 września, o godzinie 10:20 w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim.
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 2 września 2024 r. zmarł nasz niezastąpiony Współpracownik, Kolega i Przyjaciel dr Andrzej Pacyna. Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim we wtorek 10 września 2024 r. o godzinie 10:20, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.
Dr Andrzej Wojciech Pacyna był współtwórcą precyzyjnej wagi typu Cahna do badań magnetycznych materiałów w szerokim przedziale temperatur w pracowni działającej w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN od lat siedemdziesiątych XX w. Budowa tej aparatury wymagała skompletowania wielu komponentów, które pozyskał dzięki współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą i Uniwersytetem Jagiellońskim. Po uruchomieniu urządzenia został opiekunem pracowni i specjalistą w dziedzinie badań podatności magnetycznej różnych materiałów. Wyniki Jego pomiarów dostarczyły pierwszych cennych informacji całemu środowisku naukowemu. W kolejnych latach, po rozszerzeniu bazy aparaturowej Zakładu Badań Strukturalnych, prowadził badania statycznych i dynamicznych właściwości magnetycznych oraz diagramów fazowych szerokiej gamy magnetyków, takich jak ortoferryty ziem rzadkich, półprzewodniki o strukturze spinelu, czy związki międzymetaliczne. W naszej pamięci zapisał się jako niestrudzony i doświadczony eksperymentator, znawca kriogeniki. Współpracował z wieloma instytucjami naukowymi, był uczestnikiem grantów, a Jego wyniki zostały opublikowane w ponad 100 pracach.
Pasja badawcza dr. Andrzeja Pacyny była powszechnie znana, a najlepszy wyraz znajdowała w pokazach przeznaczonych dla odwiedzających Instytut uczniów i ich nauczycieli. Był miłośnikiem gór, organizował wyprawy w Tatry, Alpy, Dolomity i Pireneje w ramach swej działalności w Studenckim Kole Przewodników Górskich. Dziś, gdy już wstąpił w Góry Najwyższe, pozostanie dla nas wzorem odpowiedzialności i rzetelności naukowej, a także harmonijnej współpracy i pomocy ludziom w potrzebie.