Tytuł: „Teleobiektyw. Spojrzenie na naukę”
Autor: Wiktor Niedzicki – popularyzator nauki, dziennikarz, redaktor programów telewizyjnych oraz radiowych, nauczyciel akademicki, pracownik IFJ PAN. Jego życiowym celem jest promocja polskiej nauki i techniki a jego hobby to muzyka klasyczna, zabawki naukowe i podróże. Wiktor Niedzicki to autor ponad 900 programów telewizyjnych m.in. z cyklu: „Laboratorium” (nadawany od 1985 do 2010 roku), „Kuchnia”, „Cyrk Fizyków”, „Nobel dla Polaka”. W dorobku ma także liczne artykuły prasowe na temat popularyzacji nauki i mediów oraz książki: „Ziemia jakiej nie znamy”, „Tajemnice Ziemi”, „Sekrety prezentacji nauki” oraz „Sztuka prezentacji w nauce, biznesie, polityce”. Otrzymał szereg nagród dziennikarskich, m.in. nagrody Prezesa RiTV, Zarządu TVP, nagrodę Popularyzator roku 2006 (PAP).
Słowo wstępne: Teleobiektyw to rodzaj obiektywu, który pozwala z dużej odległości rejestrować detale dużych obiektów architektonicznych, ptaki lub płochliwe zwierzęta. Ma sporo wad, ale umożliwia poznanie wielu szczegółów. Przez 40 lat obserwowałem laboratoria, instytuty i polskich naukowców. Byłem z zewnątrz, ale jednocześnie widziałem często i z bardzo bliska ciężką pracę, trudne warunki, a przede wszystkim sukcesy naszych uczonych. (...)
Ponieważ, moim zdaniem, sztuka kreowania wizerunku nauki odgrywa coraz większą rolę, zaproponowałem wydanie tych felietonów w formie broszury. Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie uznał, że warto te teksty upowszechnić. Łączy nas troska o lepszy obraz nauki polskiej w kraju i na świecie. (...)
Teksty z tego tomiku można czytać w dowolnej kolejności, w zależności od własnego nastroju. Każdy z nich jest osobną całością, na ogół poświęconą jednemu tematowi. Wszystkie razem pisałem z troską o wizerunek nauki i promocję polskich naukowców. Teleobiektyw pozwala patrzeć, ale nie ingeruje w rzeczywistość. Obiekty na ogół nie czują wzroku obserwatora. Możemy przyglądać się, krytykować, doradzać, ale głównie podziwiać i, w miarę możliwości, już z bliska, pomagać. Promocja polskich naukowców to nie jest kaprys. To nasz obowiązek. Upowszechnienie osiągnięć nauki polskiej to promocja całego kraju.
Red. W. Niedzicki
Recenzja: „Teleobiektyw. Spojrzenie na naukę”, czyli Wiktor Niedzicki o polskiej nauce
Wydawnictwo dostępne nieodpłatnie w Bibliotece Instytutu Fizyki Jądrowej PAN (wydawca).
Kontakt: library@ifj.edu.pl
Tytuł: „Nowe laboratorium Wiktora. Sztuczki dla dzieci (i dorosłych)”
Autor: Wiktor Niedzicki
Słowo wstępne: Świat jest piękny. Zawiera mnóstwo tajemnic, które warto odkryć. To dzięki ludziom najbardziej ciekawym świata, ludziom, którzy potrafili się dziwić, żyje nam się coraz lepiej. Od lat zachęcam najmłodszych, by samodzielnie poznawali świat. To najlepsza zabawa i jednocześnie nauka. Coś, co sprawia przyjemność. To, co zrobimy i odkryjemy sami, pozostanie w pamięci na zawsze. Jeszcze lepiej, jeśli w badanie niezwykłych zjawisk włączą się rodzice lub dziadkowie. Wspólne sukcesy lub czasem niepowodzenia nauczą nas wiele. Przede wszystkim jednak dadzą wiele radości. Dziadku, spróbuj! Nie pożałujesz! Pokaż ciekawą sztuczkę wnukom. Nie wszyscy pamiętają już dawne zabawy, które powiększały naszą wiedzę. Dlatego specjalnie dla dzieci i ich rodziców zebrałem je w książeczce „Laboratorium Wiktora” (2013 r.) oraz w tym nowym tomiku. Są to doświadczenia bardzo łatwe, tanie i dość bezpieczne. Nie trzeba kupować specjalnych przyrządów. Zwykle wystarczy to, co mamy w domu. Chciałbym, by zapisane tu wskazówki i fotografie stały się inspiracją do wspólnej zabawy. Nie żałujmy na nią czasu! W miarę możliwości starajmy się pokazywać te doświadczenia podobnie jak sztukmistrz w cyrku. Wywołujmy zdziwienie naszych widzów. Dzisiejsi mali odkrywcy za kilkanaście lub za dwadzieścia lat będą zmieniali świat. Przygotujmy ich do tego. Dajmy szansę wykonania nawet najbardziej „zwariowanych” eksperymentów. My, dorośli musimy jedynie zadbać o ich bezpieczeństwo. Dzieci są ciekawe świata. Im dłużej zachowają tę ciekawość, tym lepsze będzie ich życie.
Red. W. Niedzicki
Recenzja: Dlaczego pierwszoklasiści cieszą się z 60-lecia Instytutu Fizyki Jądrowej PAN
Wydawnictwo dostępne nieodpłatnie w Bibliotece Instytutu Fizyki Jądrowej PAN (wydawca).
Kontakt: library@ifj.edu.pl