Eksperyment PANDA (antiProton ANnihilation at DArmstadt) to międzynarodowy projekt badawczy, który ma na celu zrozumienie fundamentalnych właściwości materii i oddziaływań cząstek elementarnych poprzez badanie anihilacji antyprotonów. Eksperyment PANDA jest jednym z kluczowych projektów, realizowanych w międzynarodowym centrum badań FAIR (Facility for Antiproton and Ion Research) w Darmstadt.

Głównym celem eksperymentu PANDA jest zbadanie oddziaływań antyprotonów z protonami i jądrami atomowymi, w celu zgłębienia struktury hadronów, oddziaływań silnych i badania mechanizmów wiązania kwarków.
Detektor PANDA jest bardzo zaawansowanym i precyzyjnym systemem detekcji cząstek. Składa się z różnych warstw detektorów, takich jak detektory śladowe, kalorymetry, detektory cząstek naładowanych, które pozwalają na dokładne śledzenie i identyfikację cząstek powstałych w wyniku anihilacji antyprotonów.
Eksperyment PANDA przewiduje badanie różnych zagadnień fizycznych, takich jak struktura hadronów, symetria CP, produkcja mezonium, badanie egzotycznych stanów materii i wiele innych. Wyniki tych badań mają znaczenie dla zrozumienia podstawowych sił i oddziaływań w przyrodzie oraz mogą przyczynić się do rozwinięcia naszej wiedzy na temat struktury jąder atomowych, składu materii we Wszechświecie i innych zagadnień fizyki cząstek elementarnych.
Strona WWW projektu: https://panda.gsi.de