Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie 2024

Logo Festiwalu Nauki i Sztuki w KrakowieProf. Marian Mięsowicz


Strona www Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie

Zapraszamy na XX Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie, który powraca po pięcioletniej przerwie!

Pod hasłem "Kraków miastem nauki i sztuki" w dniach 16-18 maja 2024 roku kampusy krakowskich uczelni i ośrodków naukowych otworzą się na wszystkich ciekawych magicznej mieszanki nauki i sztuki. Patronem Festiwalu w roku 2024 jest prof. Marian Mięsowicz – jeden z najwybitniejszych polskich fizyków, twórca krakowskiej szkoły fizyki wysokich energii. Prof. Mięsowicz związany z Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Jagiellońskim, a także z Instytutem Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego w Krakowie zasłużył się integrując krakowskie środowisko naukowe.

IFJ PAN jako współorganizator wydarzenia przygotował dla Państwa kilka atrakcji:

16 maja serdecznie zapraszamy do budynku przy ul. Piastowskiej 26a, gdzie będzie można odwiedzić Wystawę Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) Zwiedzając wystawę będzie Państwo mogli nie tylko dowiedzieć się o badaniach prowadzonych w CERN, ale także zobaczyć elementy aparatury badawczej która była w nich używana. W godzinach 14:00-18:00 na miejscu będą obecni fizycy jądrowi, aby prezentować eksperymenty oraz opowiadać o fizyce, która się w nich kryje.

17 maja, w godzinach 10:30-14:00, IFJ PAN otworzy swoje laboratoria dla zwiedzających. Będziecie mieli okazję zobaczyć zaawansowane detektory i narzędzia badawcze oraz wysłuchać krótkich wykładów o eksperymentach, w których są one stosowane. Ze względów organizacyjnych wstęp do laboratoriów będzie możliwy tylko dla dorosłych.

Na 18 maja zapraszamy do Pałacu Potockich na ul. Rynku 20, gdzie odbędzie się debata w stylu kawiarni naukowej. Eksperci z dziedziny energetyki i fizyki jądrowej poruszą temat energetyki jądrowej jako istotnego elementu transformacji energetycznej. Będziecie Państwo mogli zadać pytania ekspertom by w miarę możliwości uzyskać odpowiedzi na nurtujące Was kwestie energetyczne.

Dołączcie do nas na Festiwalu Nauki i Sztuki, aby poczuć fascynację tajemnicami Wszechświata jakie odkrywa nauka!