Kanapa Fizyków - Fizycy w krzyżowym ogniu ciekawych pytań

Kanapa Fizyków

To dzięki swemu zdziwieniu ludzie zaczęli poznawać świat w sposób naukowy.
Gdy umiesz się dziwić, stawiasz pytania. - A co, jeśli nie wiesz jak na nie odpowiedzieć?
Zapytaj naszych naukowców!

- Postarają się na nie odpowiedzieć w kolejnych filmach.

Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN zaprasza na ciekawy cykl filmów z serii „Kanapa Fizyków”. Miejsca na Kanapie Fizyków zajmą naukowcy IFJ PAN, którzy będą odpowiadać na kierowane do nas pytania.

W pierwszych odcinkach cyklu będą to pytania przysyłane do nas w trakcie Nocy Naukowców 2020. W następnych - będziemy odpowiadać na pytania przysyłane na nasz adres e-mail: KanapaFizykow@ifj.edu.pl.
A zatem: zapraszamy do zadawania pytań z dziedziny fizyki naszym naukowcom!

Zwiastuny można znaleźć na naszym kanale YouTube oraz w serwisie FB.

Prezentujemy pierwszy film z serii „Kanapa Fizyków”, a w nim opowiemy m.in. o podróżach w czasie i o polu magnetycznym w nadprzewodnikach.

Zapraszamy na drugi film niezwykłych rozważań z serii „Kanapa Fizyków”, w którym odpowiemy na pytania jak można zaobserwować kwarki oraz czy z promieniowania kosmicznego można uzyskać energię?

Zapraszamy na kolejny film z serii „Kanapa Fizyków", w którym odpowiemy na pytania związane z materią i antymaterią, dowiemy się jaka siła łączy splątane fotony.

Zapraszamy na kolejny film z serii „Kanapa Fizyków", w którym odpowiemy na pytanie "Jak wygląda w środku czarna dziura? Czy jest czarna?"

W kolejnym odcinku odpowiemy na pytania: Czy rezonans Schumanna wokół Ziemi generują ludzkie mózgi? Dlaczego prędkość światła w szkle jest inna niż w próżni, skoro Einstein uczył nas, że prędkość światła jest stała, niezależnie od układu odniesienia?

W kolejnym odcinku będziemy dyskutować o najmniejszym rozmiarze czarnej dziury, "świeceniu" czarnych dziur oraz jeden z ekspertów zasiadających na naszej kanapie opowie o swoich badaniach.

W kolejnym odcinku będziemy dyskutować o Wielkim Wybuchu: czy jest teorią czy hipotezą, oraz o różnicach między Wielkim Wybuchem a czarną dziurą.

W ósmym odcinku "Kanapy fizyków" będziemy dyskutować o: teleskopie Einsteina (i badaniu fal grawitacyjnych), nadawaniu nazw nowym obiektom i zjawiskom. Na koniec jeden z ekspertów zasiadających na naszej kanapie opowie o swoich badaniach.

Dzisiejszy film jest poświęcony naszym doktorantom. Opowiedzą: dlaczego takie a nie inne studia wybrali oraz o swoich wrażeniach ze studiowania w IFJ PAN.


Kolejne filmy będą pojawiały się w piątki o 14-tej zarówno na stronie Instytutu, jak i w mediach społecznościowych.

Serdecznie zapraszamy!
Zespół ds. Popularyzacji Badań Naukowych IFJ PAN