Program Małopolskiej Nocy Naukowców w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN

Hasło programu: Poznaj tajniki fizyki wieczorową porą

15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00
POD CHMURKĄ
 • Namioty usytuowane przed głównym budynkiem Instytutu
NAUKOWE PODCHODY
 • Teren IFJ PAN
W LABIRYNCIE NAUKI *
 • Wybrane pracownie IFJ PAN
POKÓJ ZAGADEK *
 • Przyziemie budynku 0
TRIKI FIZYKI *
 • Aula
 • Aula
 • Aula
WARSZTATY MŁODEGO INŻYNIERA *
 • SSD
 • SSD
 • SSD
 • SSD
 • SSD
 • SSD
QUIZY          
REAKTORY SMR A PROGRAM POLSKIEJ ENERGETYKI JĄDROWEJ (PPEJ)
 • Aula
 • Aula
KANAPA „ZAPYTAJ FIZYKA”
 • Hol główny
ALICJA W KRAINIE CZĄSTEK
FIZYKO-MUZYKA
 • Wejście
  główne
KONCERT ZESPOŁU PAPUGAZU
 • Wejście
  główne
KOBIETY W NAUCE *
 • Aula
PODSŁUCHIWANIE SATELITÓW
 • Namiot usytuowany przed głównym budynkiem Instytutu
HISTORIA KRAKOWSKICH CYKLOTRONÓW
 • Cyklotron AIC-144
ŚWIAT OCZAMI FIZYKA
 • Korytarz w głównym budynku
QUIZ FIZ
 • CCB

* Obowiązkowa rejestracja mailowa dla grup (wg kolejności zgłoszeń) - szczegóły

[English version] [Українська версія]


Brak możliwości skorzystania z parkingu na terenie IFJ PAN w dniu Nocy.


Quiz – „Zmierz się z Fizyką

Godziny: 15:45, 16:45 (w języku ukraińskim), 17:45, 18:45, 19:45, wejście główne

Konkurencja, podczas której ochotnicy zmierzą się ze sobą w rozwiązywaniu zagadek fizycznych. Przewidziane nagrody.
Quiz zostanie przeprowadzony za pośrednictwem platformy Kahoot. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie aplikacji Kahoot na własnym telefonie. Instrukcja zostanie dołączona w późniejszym terminie.


Warsztaty Młodego Inżyniera "Statki kosmiczne"

* Obowiązkowa rejestracja - szczegóły

Godziny: 16:00, 16:45, 17:30 (w języku ukraińskim), 18:15, 19:00, 19:45, Sala Studium Doktoranckiego

Uczestnicy warsztatów poprzez budowę prostych urządzeń będą mogli przekonać się jak one działają. Prowadzący omówią zjawiska fizyczne wykorzystane w tych urządzeniach. Po skończonych zajęciach zbudowane urządzenia można będzie zabrać do domu.
Zapraszamy wszystkich przyszłych astronautów, marzycieli o podróżach kosmicznych oraz fascynatów kosmosem na kosmiczne warsztaty konstrukcyjne.
Jaki mamy plan? Dowiemy się kilku faktów i ciekawostek o wyprawach kosmicznych. Wykorzystamy także kilka domowych przedmiotów do stworzenia kosmicznej misji statkiem kosmicznym, wahadłowcem lub marsjańskim łazikiem.


Pod chmurką

Godziny 15:00 – 22:00, namioty usytuowane przed głównym budynkiem Instytutu

Namioty Oddziałów naukowych IFJ PAN - Prezentacja dokonań głównych działów IFJ PAN w namiotach ustawionych na wolnym powietrzu. Spotkania z naukowcami, prezentacje eksperymentów fizycznych.

Namiot CREDO - Zaprezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia rejestracji cząstek z kosmosu. Mało wiemy o tym, że w każdej sekundzie jesteśmy bombardowani cząstkami, które powstały w atmosferze Ziemi po zderzeniu z cząstkami – podróżnikami powstałymi miliony lat temu i przemierzającymi bezkres wszechświata aby w końcu dotrzeć do nas. Pokazane będzie obserwatorium, w których pracują naukowcy: Pierre Auger w Argentynie o powierzchni średniego województwa w Polsce. Będzie można też uczestniczyć w łapaniu cząstek samemu – używając np. swojego smartfona przez dołączenie się do projektu CREDO w IFJ PAN. Dzięki temu każdy z nas, od ucznia po emeryta może zostać naukowcem – współautorem być może fundamentalnych odkryć. Może też uda się pomóc ostrzegać ludzi przed nadchodzącym trzęsieniem Ziemi lub wytłumaczyć pochodzenie niektórych chorób, których źródeł jeszcze nie znamy? Badanie cząstek z kosmosu ma ogromną przyszłość i ważne, że możemy to robić wszyscy już tu i teraz.

Podsłuchiwanie satelitów - Nasłuchiwanie oraz rejestracja zdjęć z satelitów pogodowych przelatujących nad IFJ PAN przy pomocy prostej karty telewizyjnej do komputera oraz kawałka drutu jako anteny. Będziemy również śledzić sygnały nadawane z samolotów przelatujących wokół Krakowa.

Godziny 15:00 – 21:00

Namiot KONSTRUKTORA (15:00-20:00) - Specjalne miejsce dla dzieci i nie tylko, gdzie uczestnicy będą mogli zbudować proste modele urządzeń fizycznych (takie jak: spektroskop, poduszkowiec, peryskop, kalejdoskop) i zabrać je do domu. Uczestnicy dowiedzą się jak działają wykonane przez nich urządzenia. Mamy nadzieję, że rozbudzi to ich ciekawość w dalszym poznawaniu świata. Dodatkowo będzie można spróbować swoich sił w roli konstruktora ciekawych budowli z klocków. Dla najzwinniejszych konstruktorów przewidziane są nagrody.

Tatuaż z fizyką w tle - Mini salon tatuażu wodnego (zmywalnego).


Pokazy doświadczeń

„Triki fizyki”

* Obowiązkowa rejestracja mailowa dla grup (wg kolejności zgłoszeń) - szczegóły

Godziny: 15:00, 17:00 i 19:00, Aula IFJ PAN

Pokaz eksperymentów fizycznych,w których przyroda odsłania swoje magiczne oblicze. Prowadzący pokazy omówią w przystępny sposób przedstawione doświadczenia. Wspólnie znajdziemy odpowiedzi na pytania dotyczące pokazów. Dla aktywnych podczas pokazów będą czekały nagrody. Rejestracja na Pokazy jest obowiązkowa.

Kobiety w nauce

* Obowiązkowa rejestracja na miejscu w dniu 30 września w recepcji od godz. 15:00.

Godzina: 21:30, Aula IFJ PAN

Interaktywny wykład, w którym uczestnicy wybierają ścieżkę, którą ma podążyć prowadzący. Podczas spotkania usłyszycie historie o wybitnych kobietach nauki i ich osiągnięciach. Będzie to również opowieść o tym, że niektóre odkrycia zostały niesprawiedliwie przypisane mężczyznom, którzy za to dostali nagrody Nobla. Przyjdźcie i poznajcie kobiety, które zmieniły oblicze nauki.

Fizyko-muzyka: Komunikacyjny solfeż fizyka

WSTĘP WOLNY

Godzina: 20:00-20:30, wejście główne

Niektóre odgłosy wydawane przez środki transportu można zapisać przy pomocy nut. Ich czytanie to także środek komunikacji społecznej - tego uczymy się na lekcjach solfeżu. Ale właściwie co takiego zapisujemy? Zobaczymy, że związek zapisu nutowego z fizycznymi właściwościami dźwięku wcale nie jest prosty. A najciekawsze jest to, że do dziś nie wiadomo jaka jest rola biologiczna tego związku. Może odkryjemy to wspólnie w czasie spotkania przy okazji Małopolskiej Nocy Naukowców.

Reaktory SMR a Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ)

* Obowiązkowa rejestracja na miejscu w dniu 30 września w recepcji od godz. 15:00.

Godzina: 16:00, 18:00, Aula IFJ PAN

Małe reaktory modułowe (SMR) to temat ostatnio często obecny w przestrzeni medialnej i debacie publicznej. Często jednak pojawiają się niedokładne określenia pojęcia SMR. Wykład ma m.in. na celu próbę uporządkowania tych zagadnień i w konsekwencji lepszego zrozumienia problemu. Pojawienie się na rynku reaktorów SMR umożliwia inne spojrzenie na energetykę jądrową. SMR-ami interesują się eksporterzy technologii jądrowych, potencjalni importerzy a także prywatni inwestorzy. Zalety i szerokie możliwości zastosowania mogą spowodować, że ten nowy typ reaktorów odegra istotną rolę w projektach służących m.in. dekarbonizacji. W trakcie wykładu zostaną omówione różne znaczenia terminu SMR oraz historia rozwoju tego typu rozwiązań. Słuchacze zapoznają się z rozwojem i globalną sytuacją SMR-ów na świecie oraz z możliwościami wykorzystania energii jądrowej z takich reaktorów w aspekcie energetycznym i cieplnym. Ważnym aspektem jest ekonomia SMR-ów i bariery ich wejścia na rynek. Omówione zostaną też zagadnienia reaktorów SMR w kontekście Polskiego Programu Energetyki Jądrowej.


Pokój Zagadek

* Od 16 lat, rejestracja w punkcie przed wejściem do budynku głównego; gra drużynowa dla 3-4 osób

Godzina: 16:00-21:00, przyziemie budynku 0, co pół godziny; czas trwania gry: 30 min (+5 na dojście)

Profesor W. Spaniały egzaminuje w bardzo nietypowy sposób: wystarczy podać mu karteczkę z odpowiednią oceną. Jest tylko jeden kruczek - karteczki są schowane w skrzynkach, do których otwarcia konieczne jest posiadanie kodu. Każda kolejna ocena (3, 4, 5), to nowe zagadki (oparte o efekty fizyczne) do rozwiązania. Jaką ocenę zdołacie uzyskać? Macie tylko pół godziny! Zwycięzców czekają nagrody.


Alicja w krainie cząstek...

* grupy max. 8 osób, Wymagana rejestracja na miejscu w recepcji

Godziny: 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, Parter w budynku 0

Jaka materia wypełniała Wszechświat zaraz po Wielkim Wybuchu? Czy taka sama materia znajduje się we wnętrzu gwiazd neutronowych? Na takie pytania próbują odpowiedzieć naukowcy z eksperymentu ALICE przy LHC. Zapraszamy do obejrzenia pracy detektora ALICE z bliska przez wirtualne okulary. Życzymy dobrej zabawy!


Kanapa Fizyków

Godzina: 17:00-21:00, Hol główny

Miejsce, w którym będzie można ciekawie i spokojnie porozmawiać o fizyce z pracownikami IFJ PAN


Gra terenowa

* Od 13 lat, wymagana rejestracja w punkcie przed wejściem do budynku głównego; gra drużynowa dla 3-4 osób

Godziny 17:00-21:00, teren IFJ PAN (przewidywany czas trwania 40-60 minut)

"NAUKOWE PODCHODY"
Gra terenowa utrzymana w konwencji „gry miejskiej” osnuta wokół praw i zjawisk fizycznych spotykanych w codziennym życiu zorganizowana na terenie IFJ PAN. Uczestnicy zostaną wyposażeni w mapę Instytutu oraz aplikację mobilną, która pozwoli na dotarcie do zadań konkursowych. Prawidłowe rozwiązanie ujawni miejsce kolejnego zadania.

Na zwycięzców, którzy ukończą grę czekają nagrody.

UWAGA: W tej edycji przygotowaliśmy dla Państwa wersję multimedialną gry. Do uczestnictwa potrzeby będzie smartfon z przeglądarką internetową i dostępem do Internetu.


Świat oczami fizyka

Godzina: 15:00-22:00, korytarz w głównym budynku

Artystyczna wizja świata uchwycona w malarstwie naszych naukowców.


W labiryncie nauki

Godzina: 15:00-22:00 (ostatnie wejście 21:30), wybrane pracownie IFJ PAN

Zwiedzanie wybranych pracowni Instytutu

Lista laboratoriów

* Obowiązkowa rejestracja (Mandatory registration)

Grupy zorganizowane (min. 10, max. 15 osób): zwiedzanie w godzinach 15:00 - 18:00 - obowiązkowa rejestracja mailowa (wg kolejności zgłoszeń):
- email: mnn@ifj.edu.pl

Rozpoczęcie rejestracji: 22.09.2022 r., od godz. 9:00

Zwiedzanie indywidualne (zwiedzanie od godz. 18:00): rejestracja na miejscu w dniu 30 września w recepcji od godz. 15:00


Historia Krakowskich Cyklotronów (U-48, U-120, AIC-144)

Godzina: 15:00-22:00, Budynek nr 1

Wyprawa w przeszłość IFJ PAN.Wystawa starych przyrządów pomiarowych, elementów komputerów, zdjęć. Można zobaczyć, jak powstawał nasz Instytut, jak uprawiano w nim naukę, jakich przyrządów używano, a także za pomocą jakich urządzeń dokonywano obliczeń. Ekspozycja ulokowana jest w budynku, zbudowenego w IFJ i działającego od 2000 roku cyklotronu AIC144, w pomieszczeniach które same w sobie stanowią historię Instytutu. Wszystkich zainteresowanych historią zapraszamy na wycieczkę w przeszłość i teraźniejszośćKoordynator wydarzenia

Projekt finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa”
na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 101061168 w ramach działania „Maria Skłodowska-Curie”