Projekty popularnonaukowe i edukacyjne

Międzynarodowa Promocja IFJ PAN przez Filmy edukacyjne

Międzynarodowa Promocja IFJ PAN przez Filmy edukacyjne

Międzynarodowa Promocja IFJ PAN przez Filmy edukacyjne to projekt realizowany w latach 2021-2023, w ramach programu „Welcome to Poland” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), którego celem są działania popularyzujące naukę poprzez m. in.: umiędzynarodowienie przekazu oraz poprawienie widoczności oferty naukowej i edukacyjnej Instytutu. W ramach projektu powstał między innymi cykl 5 filmów skierowanych do szerokiej publiczności, szczególnie młodzieży szkolnej oraz akademickiej, które oparte są na licznych animacjach komputerowych 3D i efektach specjalnych.



Fizyka kluczem do zrozumienia świata

Fizyka kluczem do zrozumienia świata

Fizyka kluczem do zrozumienia świata to projekt którego celem jest dotarcie do szerszego grona publiczności w każdym wieku, by budzić ciekawość do zagłębiania fizyki wokół nas i nie tylko. Projekt obejmuje pokazy popularnonaukowe prezentujące doświadczenia z wielu działów fizyki, gry oraz różne konkursy.
Pierwsza edycja projektu realizowana była w latach 2020-2022, natomiast druga trwa od 2022 do 2024. Projekty dofinansowane zostały z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.



Namiot Młodego Naukowca

Międzynarodowa Promocja IFJ PAN przez Filmy edukacyjne

Namiot Młodego Naukowca to cykl warsztatów, w tym fascynujących odkryć, eksperymentów i naukowych przygód, dla dzieci w wieku 6 - 15 lat, organizowany podczas wakacji w 2023 i 2024 r. Projekt dofinansowany został z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.



Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory (CREDO)

Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory (CREDO)

Ideą projektu CREDO jest zaangażowanie jak największej liczby osób w budowę globalnego systemu detektorów promieniowania kosmicznego, poprzez wykorzystanie smartfonów i tabletów. Każdy z uczestników może pobrać darmową aplikację CREDO Detector, która umożliwia zarejestrowanie cząstek promieniowania kosmicznego. Tym sposobem każdy może stać się badaczem – współautorem być może fundamentalnych odkryć, wykorzystując jedynie swój smartfon jako prosty detektor.