Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych (International Masterclasses, Hands on Particle Physics) są corocznie organizowane przez Instytut we współpracy z International Particle Physics Outreach Group (IPPOG) i Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN) dla uczniów szkół średnich.
Program warsztatów obejmuje wykłady popularnonaukowe i samodzielną analizę danych. Uczestnicy podczas wykładów zapoznają się z podstawami fizyki cząstek elementarnych oraz metodami badań w niej wykorzystywanymi. Po wysłuchaniu wykładów uczniowie dokonują samodzielnej analizy najnowszych danych doświadczalnych jednego z eksperymentów korzystających z akceleratora LHC, a na zakończenie podczas wideokonferencji omawiają swoje wyniki z fizykami z CERN (w Szwajcarii) lub innego ośrodka badawczego oraz z uczniami z innych krajów, którzy wykonywali to samo ćwiczenie.
Praktyki studenckie IFJ PAN Particle Physics Summer Student Programme cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi zarówno z Polski, jak i z zagranicy.
Program praktyk trwa cztery tygodnie i jest podzielony na dwie części: w pierwszym tygodniu dla wszystkich uczestników odbywają się wykłady oraz ćwiczenia; pozostałe trzy tygodnie poświęcone są na realizację indywidualnych projektów, gdzie uczestnicy pracują w małych grupach pod okiem pracowników Instytutu. W ostatnim dniu praktyk organizowana jest mini-konferencja, podczas której wszystkie zespoły prezentują swoje wyniki.