jerzy.grebosz@ifj.edu.pl
okladka ksiazki Jerzy Grębosz

Misja w nadprzestrzeń C++14/17

(czyli Opus Magnum C++11, tom 4)
łatwy podręcznik

Stron ok. 260, oprawa miękka
Wydawca: Helion
 • Wydanie I - luty 2020

  Książka jest już dostępna w księgarniach (także internetowych!)

Książka ta jest kontynuacją bestsellerowej książki "Opus Magnum C++11", opisującej język C++ według przełomowego standardu C++11.
"Misja w nadprzestrzeń C++14/17" - jak sam tytuł wskazuje - opisuje ciekawe rozszerzenia języka C++ wprowadzone przez kolejne międzynarodowe standardy zwane popularnie C++14 i C++17.

O zawartości można się zorientować przeglądając plik PDF:
Fragment ze wstępu:
 • Ta książka jest kontynuacją książki Opus magnum C++11. Jeśli przeczytałeś Opus, to znaczy, że jesteśmy już od dawna przyjaciółmi. Nie muszę się więc przedstawiać, po prostu powiem:

  Witaj, stary przyjacielu! Tak się cieszę, że znowu do mnie zajrzałeś. W tej kolejnej książce chciałbym Cię zabrać w te rejony C++, o których Opus jeszcze nie mówił. Opowiem Ci tutaj o niezwykle ciekawych zmianach w języku C++ wprowadzonych przez standardy zwane potocznie C++14 i C++17.

  W rozmowach z Czytelnikami często pytam ich z obawą, czy aby Opus nie przytłacza ich swoją obszernością. To w końcu około 1600 stron. Na to oni odpowiadają, żebym się tym zupełnie nie przejmował, bo dla nich to czysta przyjemność. Gdyby nawet książka miała 500 stron więcej, dla nich byłoby to po prostu 500 stron więcej niezwykłej intelektualnej przygody.

  Zastanawiam się, czy oni mnie czasem nie wkręcają... Z powodu tych obaw na wszelki wypadek pominąłem kiedyś w Opusie zagadnienie szablonów o zmiennej (dowolnej) liczbie parametrów. Po prostu wtedy wydało mi się to zbyt szczegółowe. Gdy w rozdziale o szablonach napisałem: „Kończę ten rozdział z poczuciem, że nie wyczerpuje on całości rozległego zagadnienia” – miałem wówczas na myśli właśnie te szablony.

  Co się odwlecze...

  No i może do dziś nikt by się nie zorientował, że tę sprawę pominąłem, ale w standardzie C++17 pojawiły się tak zwane wyrażenia harmonijkowe (fold expressions). U ich podłoża leżą właśnie te opuszczone przeze mnie szablony o zmiennej liczbie parametrów. Nie ma rady, muszę więc teraz to nadrobić. Tę książkę rozpoczyna wobec tego krótki, ale ciekawy rozdział na ten temat. Teraz myślę, że nawet dobrze się stało, bo obecnie – gdy masz już pewien dystans czasowy do Opusu – zagadnienie to wyda Ci się łatwe. Po tym rozdziale następuje rozdział przedstawiający nowości języka wprowadzone przez standard C++14. W kolejnym – opis nowych zagadnień wprowadzonych przez standard C++17.

  i tak dalej...


Kody źródłowe przykładowych programów z książki
są zebrane w postaci skompresowanego pliku *.zip. Kliknij tutaj: misja_programy.zip

ERRATA

Dzięki listom od uważnych czytelników powstanie errata, którą tu będę aktualizował na bieżąco. Oto jej postać (data aktualizacji jest w drugiej linii pliku) Errata w formacie PDF

Ćwiczenia
W książce na zakończenie każdego rozdziału jest zestaw pytań dotyczących właśnie poznanego materiału (tzw. "Ćwiczenia"). Swoje odpowiedzi na te ćwiczenia można sprawdzić klikając na następujący link:
Ćwiczenia i odpowiedzi© 2020 Jerzy Grebosz                         Założenia plastyczne strony wykonał Rafał (Scelt) Tomal