jerzy.grebosz@ifj.edu.pl
Ciąg dalszy Opusu, niejako "czwarty tom Opusu"
jest wydany jako osobna książka: Misja w nadprzestrzeń C++14/17

okladka ksiazki Jerzy Grębosz

Opus magnum C++11

Programowanie w języku C++
łatwy podręcznik

Stron ok. 1650. (trzy tomy)
Wydawca: Helion
 • Wydanie I - październik 2017 (W postaci trzech tomów, oprawa miękka)

 • Wydanie II, poprawione - maj 2020 (W postaci trzech tomów, oprawa miękka)


Książka ta jest następczynią niegdyś bardzo popularnej książki "Symfonia C++ Standard", która opisywała język C++ według jego ówczesnego standardu C++03.
Natomiast "Opus magnum C++11" - jak sam tytuł wskazuje - opisuje jezyk C++ według międzynarodowego standardu zwanego C++11.

O zawartości można się zorientować przeglądając pliki PDF:
 • Spis treści

 • Przykładowy fragment rozdziału z końca pierwszego tomu: Klasy

 • Bardziej zaawansowanych może zainteresuje fragment jednego z rozdziałów z trzeciego tomu Wyrażenia Lambda

Fragment ze wstępu:
 • Książka ta jest następcą książki „Symfonia C++ Standard”.
  Na rynku księgarskim przez wiele lat obecna była moja książka „Symfonia C++ Standard”. Miała ok. 1200 stron, wiele wydań i cieszyła się ogromną poczytnością. Gdy pojawił się nowy standard języka zwany C++11, należało napisać nową książkę. To właśnie efekt tej pracy. Przy pisaniu tej nowej książki korzystałem oczywiście z niektórych fragmentów tamtej, a stary tekst musiał zostać zmodyfikowany i adaptowany do nowego standardu. Nowy standard wprowadził wiele nowych, ciekawych rozwiązań i należało je także w przystępny sposób opisać. W rezultacie obecna książka ma o 500 stron więcej. To nie jest już nowe wydanie „Symfonii”. To nowa książka. Ma też całkiem nowy tytuł. Nie chciałem popełnić tego samego błędu po raz drugi. Pierwsza moja książka miała tytuł „Symfonia C++”, a druga – tytuł dość podobny: „Symfonia C++ Standard”. W rezultacie wielu osobom, które chciały kupić tę nową książkę na aukcjach internetowych, sprzedawano tę starą, nadającą się wówczas już tylko na makulaturę. Dlatego teraz postanowiłem zmienić tytuł tak wyraziście, żeby nie narażać czytelników na wspomniane nieporozumienia.

 • Dlaczego C++11, a nie C++14.
  Dlatego że wówczas chciałem, aby książka trafiła do czytelników jak najprędzej. Praca nad C++14 i C++17 miała mi zająć jeszcze kilka miesięcy.
  W lutym 2020 ukazała się moja kolejna książka stanowaiąca omówienie dodatkowych cech standardu C++14 i C++17. Jest to „mała” książka pod tytułem: Misja w nadprzestrzeń C++14/17Kody źródłowe przykładowych programów z książki
są zebrane w postaci skompresowanego pliku *.zip. Kliknij tutaj: przykłady_opus_magnum_C _wyd2_i_wyd1.zip

ERRATA

Dzięki listom od uważnych czytelników powstaje errata, która jest tu aktualizowana na bieżąco. (Data aktualizacji jest w drugiej linii danego pliku PDF) Ćwiczenia
W książce na zakończenie każdego rozdziału jest zestaw pytań dotyczących właśnie poznanego materiału (tzw. "Ćwiczenia"). Swoje odpowiedzi na te ćwiczenia można sprawdzić klikając na następujący link:
Ćwiczenia i odpowiedzi© 2017 Jerzy Grebosz                         Projekt strony wykonalRafal (Scelt) Tomal